Rozwiązania chmurowe

Chmura? A co to?

Język każdej branży jest hermetyczny. Im większa staje się specjalizacja, im węższy krąg ludzi staje się specjalistami, tym sprawniej wypracowują sobie swój własny „slang”.

Co ciekawe, nie wynika to wcale z chęci wywyższenia się czy celowego odróżnienia. O ile przez korporacje przetoczyła się fala totalnego zachłyśnięcia się anglicyzmami, o tyle w informatyce wszelkiej maści skrótowce i hasłowe pojęcia powstają z potrzeby skrócenia procesu myślowego i komunikacji.

Ta samo dzieje się w każdej branży technologicznej. Gdziekolwiek pojawia się potrzeba szybkiej komunikacji między specjalistami siła niejako natury rodzi się kod, dzieki któremu ta komunikacja będzie sprawna i szybka. Przykładem niech będzie diagnostyka samochodowa. testery diagnostyczne to kilkadziesiąt tysięcy linii kodu, gdzie zapisane są komunikaty. Komunikaty muszą być skrócone do niezbędnego minimum aby mogły zostać wyświetlone na wyświetlaczu, który ma ograniczoną liczbę pól na litery. Efekt? Wszystko musi być logicznie skrócone.

Chmura ma w sumie naturalne i zabawne początki.

Wejście chmury do języka potocznego ma dwie historie. Podobno obydwie prawdziwe.

Wersja bardzo hermetyczna to historia dwóch informatyków, którzy w roku 1996 przedstawiając prezentację dotyczącą rozwiązań sieciowych, nie wiedząc jak proces „gdzieś tam” oznaczyć, narysowali chmurę. I zostało. Chcieli nawet kiedyś opatentować ten znaczek ale bez powodzenia. Choć samo słowo chmura nie padło – uzyta została ikona ilustrująca taki kierunek.

Wersja oficjalna to już poważna konferencja Search Engine Strategies Conference z roku 2006. Kiedy głos zabrał Eric Scgmidt, stojący wtedy na czele firmy Google, opisując przyszłosć Internetu, wypowiedział sakramentalne zdanie:

„nadaliśmy temu modelowi nazwę cloud computing, gdyż firmy będą wtedy według nas prowadzić swoje biznesy gdzieś w chmurze” …

Ilość danych, które przetwarza się na świecie nieustannie rośnie. Codziennie powstają nowe technologie. Mimo tego, że jest tego wszystkiego masa jednocześnie – aby nasze umysły mogły to przetworzyć – pragniemy wszystko uprościć. Stąd pojęcie „Chmura”.

Nie bój się więc. „Chmura” to wszystko, co dzieje się w sieci, w Internecie a nawet w Twojej przeglądarce. Tekst, który czytasz również został napisany w aplikacji działającej w „Chmurze” czyli gdzieś daleko stoi serwer, na którym jest to zapisane. Nawet nie wiem gdzie. Gdzieś … w chmurze…..

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s